Když jsme se druhý den probrali, přesvědčil nás déšť o tom, že předpověď je zřejmě poměrně přesná, tudíž celý týden má více či méně pršet. Zprvu jsem rezignovala a pustila dětem televizi opět s onou thajskou telenovelou. Nicméně po 15 minutách toho pořadu mi výlet v dešti přišel docela v pohodě, a tak jsme sbalili pláštěnky a vyrazili.
Promthep Cape cesta zpátky
nepromokavá úprava dechberoucí výhled to sice nebyl, ale nikomu to nevadilo
Cílem tohoto výletu byl Promthep Cape, nejjižnější výběžek ostrova. Doporučuju si Promthep Cape projet na Googlu kvůli fotkám, pravděpodobně vás pobaví ten rozdíl fotek, když je krásný slunečný den, a těch našich. Nicméně mně se nakonec ten náš výlet líbil snad i víc.
Phromtep Cape
Po zaparkování jsme se šli podívat na výhled a na oltář se samými slony. A pak jsme dorazili k cestě na výběžek. Chvilku jsem váhala, jestli jít, ale naštěstí i Anežka prohlásila, že jsme dobrodruzi, a tak jsme šli na cestu. Výhoda tohoto dobrodružství byla jasná, nikdo jiný tam nebyl 😀 A zážitek máme jedinečný.

Po tomto výletě a snědených sendvičích v autě jsme se rozhodli, že navštívíme chrám Wat Chalong. Já teda chtěla do toho druhého, menšího a s míň turisty, ale tam jsme netrefili a nakonec jsme přijeli právě k Wat Chalongu. Jak ale bylo po dešti, turistů tam bylo tak nějak přimeřeně. Ačkoliv se mi podařilo dát si z auta spící Bětku do nosítka na záda a neprobudit ji, o pár metrů dál se ozvalo několik ohromných ran, a Bětka byla vzhůru. Praskalo to z nějaké pece, a šel pak z ní veliký dým. Alespoň máme díky tomu jednu trochu mystickou fotku chrámu.
Chrámový kompleks je rozlehlý, děti vyběhly na zvonici, a viděli jsme způsob modlení buddhistů. Můžete si koupit vonné svíčky, květiny, a jakési papírky s kouskem zlata. Pak si sundáte boty, pokleknete před sochou Buddhy a spálíte v modlitbě tyčinky, nebo k nohám sochy položíte květinu. Taky se můžete pomodlit přímo u sochy a otřít pak o ni papírek se zlatem. Zlato se přichytí na soše (ale jednomu pánovi se to olepilo o ruku a vypadal pak dost neštěstně. Jeden papírek našel Eli u výstupu nepoužitý a šel pak domů se zlatou rukou 🙂 ). Sochu můžete taky zakrýt žlutým rouchem. Žlutá se obecně používá v Thajsku hodně, připadá mi, že je to buď národní barva, nebo barva štěstí nebo radosti.
brána do areálu Eliáš na zvonici to je ta pec, ze které šly ty rány
V jedné z budov se dá vystoupat až do třetího patra na ochoz, a v každém patře je mnoho zlatých soch Buddhů a modlících se lidí. Nahoře je pak květ lotosu. Došlo nám, že z ochozu vidíme na Velkého Buddhu na kopci. Celkově je chrám impozantní, nejenom architekturou, ale i energií a tím, jak lidé stále touto vírou žijí a aktivně místo využívají.
pohled z ochozu na zahrady ochoz toto mě pobavilo, zlatá socha, a vedle ní kýbl na vodu druhé patro chrámu průvod mnichů
Večer jsme už přejeli blízko našeho ubytování, zaparkovali v obchodním domě a poprvé navštívili trh. A byli jsme naprosto nadšení! Zatímco v restauraci chtějí za jídlo 150 bahtů, na trhu jsme si dali 3 kuřecí špízy, krevety na ohni, houbičky v nějaké šunce a mušle na špejli celkem všechno za 250 bahtů a najedli jsme se z toho všichni. A pak jsme ještě objevili stánek s mléčnými koktejly, jeden za 30 bahtů (na konci pobytu si už tyhle koktejly objednával Eli a Anežka úplně sami anglicky). Všichni jsme si dali, a zamířili jsme se ještě podívat na noční pláž.
tržiště je kryté proti dešti mušle a houbičky v šunce krevety na mě skoro nezbyly
To jsme asi dělat neměli, protože noční ulice v místě, které je vyhlášenou turistickou destinací, žijí na náš vkus až trochu moc. Svítící hračky tu dětem strkají až přímo pod nos, všude spoustu lidí, hluku, motorek a světel. Ale pláž jsme nakonec našli a zase musím přiznat, že noční pláž má taky něco do sebe. Pravděpodobně mi to ale bude po zbytek pobytu stačit.

0 Comments